Marslı – Andy Weir

the-martian-andy-weir
Uzun zamandır yazmamıştım bugün kitaplığımda bir iki ay önce okuduğum Marslı adlı kitabı görünce niye onu yazmayayım ki, dedim ve işte burdayım.

Öncelikle kitabın içine bakınca görebileceğiniz gibi yazar Andy Weir edebiyat kökenli veya normalde roman yazan birisi değil. Benim gibi programlama temelli olan Andy Weir kitabı internette yazmış ve yayınlamış çok popüler oluncada yayınevlerinden biri yayın haklarını satın almış.

Kitabın konusu şu; teknoloji ilerlemiş ve sonunda aya yaşayan insan gönderip geri getirme projeleri hayata geçirilmiştir. Ares I projesi ilk Marsa insan projesi olmakla beraber hikaye Ares III’te geçmektedir (öyle hatırlıyorum). Ana karakterimiz ise talihsiz bir kaza ile Mars’ta tek başına kalmış ve onun hayatta kalmaya çalışmasını anlatıyor.

Kitap zaman zamana bir miktar sıkıcı hali almakta bunun sebebi ise yazarın olan olayları olabildiğince bilimsel hesaplamalarla da anlatmaya çalışması ve şahsım adına bağzen kendimi kayıp gibi hissetmeme rağmen çok da hoşuma giden bir özelliğiydi bu kitabın.

Şimdi size yukarıda bir konu verdim ve belki okurken daha fazla şey bekleyebilirsiniz amma velakin bu kadar. Konu tamamen yazdığım kadarla kalmakta ne daha fazla ne daha az. Peki bu kitap niye bu kadar başarılı? Ana karakterin eğlenceli konuşmaları ve değerlendirmeleriyle günlük gibi geçen bu kitap (selam Robinson Crusoe) ne kadar normal okuyucuları sıkabilecek bilimsel hesaplamaya sahip olsa da kendini okutuyor. Şahsım adına bir gecede sabaha kadar okuyarak bitirdim kitabı.

Eksileri
– Eğer İngilizce’den kitap okumaya alıştıysanız çeviri de bir kaç noktada garip hissedebilirsiniz çünkü karakterin kullandığı deyimlerin Türkçe karşılığı veya bizim günlük dilimizde karşılığı çok kullanılmadığından garip kaçabiliyor.
– Konu sabit ve hikayenin devamını bekledim bir yerden sonra ama kitap bitmişti

Artıları
+ Gerçekten sürükleyici
+ Karakterimiz inanılmaz derecede eğlenceli bir düşünme yapısına sahip
+ Modern bir Robinson Crusoe ama hiç de taklit gibi hissettirmiyor

Açıkçası eğlenceli, sürükleyici ve hoş bir kitap okumak istiyorsanız kesinlikle öneririm ama ne derinlemesine bir konu ne derin bir edebiyat ne de iyicene bir psikolojik inceleme yapan romanlardan biri olduğunu zannetmeyin.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir