Bir Pilotun İncelenmesi

Başlığın aslında konuya çok garip durmasının yanında geçen internete Lucifer ve Minory Report adlı başlayacak dizilerin pilot bölümlerinin düştüğünü farkettim az çok birşeyler karalayayım dedim. Ne zamandır yazmaya üşenmekten belki bunlarla kurtuluruz.

Not : Minority Report’u yazmaya da burayı düzeltmeye de üşendim. Sonra başka bir yazıyla yazarım onu da.

Not : Bir miktar spoiler içerebilir ama ilk bölüm yayınına kadar değişme ihtimali var oyuncuların ve senaryonun yani siz bilirsiniz okuyup okumamakta.

Lucifer

Kendimi bildim bileli biblical mitoloji adı verilen eserler hoşuma gitmiştir. Diablo’nun hikayesi veya Mortal Instruments’in teması vb. gibi konular hoşuma gidiyor.

lucifer_by_sandara-d8ov0cv

Bu dizi direk original work adı verilen kategoriye girmiyor. Senaryosu bir çizgi roman serisinin uyarlanması. Çizgi roman olarak Lucifer karakteri ilk defa Sandman – Neil Gaiman tarafından yazılmış bir seri – serisinde görünür oluyor ve ilgi duyulmasının ardından kendi serisine sahip oluyor.

İlk bölümün başında da yazdığı gibi;

“In the beginning…

The angel Lucifer was cast out of Heaven and condemned to rule Hell for all eternity.

Until he decided to take a vacation…”

“Herşeyin başlangıcında…

Melek Lucifer, Cennetten uzaklaştırılmış ve Cehennemi sonsuza dek yönetmeye mahkum edilmişti.

Ta ki tatile çıkmaya karar verene kadar…”

 Konusu tamamen absürd bir şekilde başlayan dizi -aynı zamanda Lucifer gele gele Los Angeles yani Melekler Şehrine gelir tatile- başlangıç müziği olarakta Borderlands serisinin ilk oyununun da açılış şarkısı olan Cage The Elephant – Ain’t No Rest For The Wicked kullanılmışki oyunu oynadığımdan beri favori olan şarkılarımdan biridir aynı zamanda nakaratı da resmedilen Lucifer karakterine çok iyi uymuş.

Karakterimiz İngiliz aksanı ile oynayan uzun esmer birisi -delikanlı desem mi demesem mi diye düşünmedim değil- ismi ise defalarca tekrarlandığı gibi Lucifer Morningstar  – Morningstar sabah yıldızı anlamına gelmektedir ki aynı zamanda Lucifer kelimesi latince de Işığı Getiren anlamına da gelmektedir – duyanları şaşırtmaktadır. En başından beri kim -ne- olduğunu saklamakta uğraşmayan birisi.

Peki çizgi roman uyarlaması olur da hiç mi özel güç olmaz -ölümsüzlüğü saymadım tabi-, Lucifer’in özel gücü ise insanların en derin ve saklı arzularını ortaya çıkarabilme yetisi. İnsanlar ona arzularını söylerken farkında bile olmuyorlar.

Şimdi açık konuşalım bence diziyi izleten tek element Lucifer karakteri ve diyalogları. Araya bir miktar ikinci bir melek sokup alttan derin bir hikaye işlemeye çalışır gibi yapsalar da ne kadar iyi olacağından şüpheliyim. Fakat diziyi izlerken saklanmış detayları görmek eğlenceli olmuyor değil. Örneğin Lucifer’in soyadı veya sahip olduğu gece kulübünün ismi Lux ki bu da ışık demektir. Elinde tuttuğu madalyondaki yazılar (In God We Trust – In God We Condomned olması lazım) veya plakası “FALLEN” diye gördüm ki anlamış düşmüş olan demektir genelde Cennetten kovulan meleklere söylenir.

Ek not : Callifornication yapımcısından çıkıyor seri.

Araya trailer atıp bitirelim.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir