İlginç bir Saxon Dönemi Kurgusal Tarih Serisi

lastkingdom102

Tam olarak hatırlamıyorum ama en azından bir kaç yıl önce bir kitapçıda gördüm, Azincourt. Bir iki hafta sonra liseden bir arkadaşım aynı yazarın, Bernard Cornwell’in, başka bir kitabını okuyordu. Daha çok ortaçağ İngiltere’sinde geçen kitaplar yazan bir yazar olduğunu anladım. Geçtiğimiz haftalarda bir yerde Telegraphın bu haberin anlattığı olayı duydum:

Telegraph – Bernard Cornwell talks about Last Kingdom and Game of Thrones

Kısaca söylemek gerekirse , Bernard Cornwell, Game of Thrones’ın senaryosunun çok ‘dull’ yani yavan olduğunu bu yüzden diziyi seksapalite vb. şeylerle reyting almak için doldurduklarını “ancak kendi serisinin böyle bir problemi” olmadığını söylüyor.

Şimdi daha ileri gitmeden önce Game of Thrones konusuna bakalım, diziye bir miktar baktığımda bir çok kişinin de söyleyeceği gibi genel olarak kitabı gibi ancak kitabında üstün körü geçilen cinsel sahneler bolca konulurken kitapta daha detaylı anlatılan diğer olaylar ya hiç anlatılmayıp ya da üstün körü geçilen bir dizi. Bunun sebebi de başka dizilerde de görüldüğü gibi cinselliğin reyting alması olduğunu düşünmekteyim. Ancak GoT sadece bu yüzden popüler demek ise hakaret bile sayılabilir. A Song of Fire and Ice serisi yani GoT dizisinin baz alındığı kitap serisi gerçekten iyi yazılmış bir seri ki aslında Bernard Cornwell’de http://www.bernardcornwell.net/readingclub/a-game-of-thrones/ kendi sitesinde öyle söylemiş. Fakat dizi kitaba göre o kadar iyi değilken şu an dünyanın en popüler yayını yapan şey bence bir iki maddede anlatılabilir;
– Cinsellik, üstte açıklandığı gibi.
– Herkesin ölebileceğinin defalarca örneklerde de gösterildiği gibi sürekli anımsatılması.
– Kitaptan gelen derin bir kurgu ve arkaplan zenginliği, dizide az farkedilse de bu durum, bir olay olurken sanki gerçekten öyle olaylar olmuş gibi geçmişi vb. bağlantıların düşünülüp kurgulanmış olması.

Şahsım adına dizisi bana kitabın yanında bir miktar yavan geldiğinden çok takip etmeyip kitaplarını tercih etmekteyim. Kitaplarına gelirsek kesinlikle iyi bir seri.

Olaydan fazla kopmadan Bernard Cornwell’in serisine dönelim. Önceden Saxon Stories (Sakson Hikayeleri) olarak geçen ama dizinin çıkışıyla dizinin isminin seri ismi olarak kabul edilip (dizi ismi de ilk kitabın ismi) The Last Kingdom (Son Krallık) ismini almış seri. Peki bu seri neden bahsediyor? İzleyenler bilir Vikings serisi daha ilk sezonunda Ragnar Lothbrok’un şu an İngiltere olarak bilinen topraklara yaptığı yağmayla başlayıp daha sonra yeni sezonlarla beraber Fransa’da ki savaşlarını anlatıyor-anlatacak. Bizim TLK serimiz ise bundan belki 50 yıl sonrasını anlatmakta. Ragnar’ın Fransa’yı değil İngiltere diye bildiğimiz topraklarını fethetmeyi çalışan çocuklarının döneminde geçmekte. Ana karakterimiz Uthred oğlu Uthred ki onun da büyükbabası Uthred (bu cümleyi kitabı okuyanları daha iyi anlayacaklar). Uthred’in babası Uthred bir Northumbia yani o zamanda ki İngiltere’nin dört krallığından birinin (Nortrumbia aynı zamanda Vikings’de yağmalanan krallık ki tahmin sadece ama Vikings’de ki o ünlü ilk yağmalanan manastıra yakın bir yerde geçiyor başları kitabın) Ealdorman’ı yani Lord’u. Dane’lerle yani Danimarkalılarla yapılan bir savaşta (kitapta da tekrarladığı üzere yağma yapanlara Viking deniyor fakat bu Danimarkalılar yağma için değil yerleşmek için saldırıyor) öldürülüyor ve Uthred esir düşüyor Ravn oğlu Ragnar’a. Ragnar kendi oğlu gibi bakıyor Uthred’e ve hikaye gelişmeye başlıyor.

Şimdi az bir nefes alalım. Hikayenin devamını anlatmakta kararsızım ki sizde okuyun diye. Roman genel olarak Uthred’in yaşlanmışken anılarını anlatması şeklinde geçiyor ve çok hoş bir dili var. Sürükleyici olmasının yanında çok derin bir kurguya sahip olduğu belli. Henüz fantaziye benzer hiçbir şey çıkmadı. Diziyle karşılaştıracak olursak beni en çok şaşırtan şey dizinin adaptasyonu. Önce dizinin ilk pilot bölümünü izleyip kitabı okuduğumdan herhalde çok şaşırdım çünkü ilk bölümün sonuna kadar olan olaylar kitabın yarısında ancak oluyor. Anladığım kadarıyla kitap çocukluk hallerini temel almış ancak devamı için farklı bir senaryo yazmayı planlıyor ve bir miktar daha ilginci senaryoda yazarın kendisi Bernard Cornwell oturuyor.

Kitaba geri dönersek karakterlerin birbirleriyle bağlanması çok iyi olmasının yanında B. Cornwell çok daha önemli bir noktayı yakalamış bu seride ki, “catch phrases”. Yani öyle cümleler ki kitabı okuduğunuzda aklınızda kalacak şeyler, arkadaşlarınızla tartışırken şakalaşırken kullanabileceğiniz cümleler. Örneğin, GoT’te ki “Winter is coming!” veya “You know nothing, Jon Snow” etc. The Last Kingdom’da en çok hoşuma giden şey ise “Destiny is everything.” ve bu cümle çok iyi işlenmiş bir tema haline gelmekte. Saxon’ların kökenine İngiltere’nin doğuşuna şahitlik etmemizi sağlayan bir seri. Devamı kitaplarını okumadım ama daha çok her biri kitabın ana hikayesi var diye tahmin ediyorum ki bu da seriyi A Song of Ice and Fire’dan ayıran en önemli şey çünkü ASOIF serisi Yüzüklerin Efendisi gibi her kitabı diğerini tamamlayıcı bir şekilde gitmeye çalışıyor.

Yine de okuyacak çok güzel bir seri bulduğuma memnunum. İyi okumalar.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir