Bir anime ile depresyonun tüm aşamalarını yaşamak…

Derdimi anlatmadan önce iki satır diyeceğim bir şey var. Öncelikli olarak uzun süredir yazmadım çünkü hep yazacağım zaman iyi olmasını isterim yazımın ertelemekten yazıları bu kadar vakit geçti. Kusura bakmayın.

Gelelim konumuza. Elbette ki her final döneminde insanlar ve dünyalılar ders çalışırken ben de kitap, anime, dizi üçlüsünden aramaya başladım dikkatimi çekecek şeyleri. Bu dönem kitap yerine anime çıktı, sebebiyse büyük ihtimalle iki hafta Arslan Senki’yi izlerken gözüme Log Horizon’un takılmasıydı ama konumuz bu iki anime de değil.

sakurasou-no-pet-na-kanojo-full-1480833

Dün eskiden izlediğim bir animeyi tekrardan izlemeye karar verdim. Sakurasou no Pet na Kanojo. Tekrardan izlemeyi düşündüğüm nadir animelerden birisiydi. Karakterler bir iki az sonra vereceğim küçük detay haricinde gayet hoşuma gitmişti Bu sabah da animeyi bitirdim. Peki neydi beni depresyonun aşamalarını teker teker gün içerisinde yaşamama sebep olan hadise?

Anime izleyen daha doğrusu anime izleyenlerimizin bileceği gibi bir animeyi bitirince o anime bitmez sistemden atılana kadar insanlar devamını ister gerek bu manga gerek light novel olsun. Çünkü ne kadar kahramanın yaşadığı macera bitmiş olsa bile niye başka bir macera daha yaşamasın ki? Ya da sonunda çıkmaya başlayan sevgililerin neden günlük hayatını göremeyelim ki? Neden, neden ve gene neden? Ben de bu sorular ve hissiyat ile SnPnK’nın (güzel durdu sanki?) light novel’ini İngilizce’ye çevirdikleri umuduyla internette aramaya başladım ve bunu buldum; *SPOILERS* Light novel ending for Sakurasou no Pet na Kanojo İngilizce’si olup animeyi izlemiş olanlar linke tıklayıp bakabilir anlatılanlara kısaca animenin aslında roman serisinin ilk 6 cildinden oluştuğunu görecekler ilk olarak. Daha sonra da sonraki ciltleri Japonca’sından okumuş birisinin açıklamasını okuyacaklar. Aslında kitapların animeden daha kötü olduğunu ve saçma sapan bitirilen bir son ile karşılaşacaklar.

Tabi ilk tepkim inkar.

Bu kadar iyi bir animenin sonu böyle saçma sapan olamaz değil mi? Kesinlikle birisi bizi trollüyor ya da aslında Japoncası iyi olmadığından böyle algılamıştır. Sonuç olarak olmayacak şey değil.
Ardından öfke.
Bunu bize nasıl yapabilirlerdi? O kadar sevdirmişler ve bu serinin en sevdiğimiz seriler arasına girmesine izin vermişlerdi ama hepsi bir yalandı. Sanki camdan yapılmış bir duvar gibi en küçük çekiç darbesi ile paramparça olmaya muhtaçtı. Bu popüleriteyi, bu sevgiyi hak etmiyordu. İnsanların duygularıyla para kazanmak için oynanmış bir şeydi bu.
Sırada ki aşama, pazarlık.
Başka seriler de vardı. Ne kadar karakterleri çok hoşuma gitmiş olsa da ne kadar devamını okumak düzgün bir Masashi endingi görmek istesem de başka seriler de vardı. Olmalıydı sonuçta?
Depresyon
 

Saatlerce aramanın sonunda sisteminden hala atamanın etkisi ile varılan sonuç. Başka animeler vardı ama hiçbiri o değildi. Neden böyle bitmeliydi bu? Neden? Hiç bir zaman daha iyisin bulamayacaktım değil mi? Karakterleri bu kadar eğlenceli olabilecek miydi acaba? Sanatı bu kadar göze hoş gelebilecek miydi ki? Saatlerce ekranda Love Complex oynarken telefonda indirdiğim bir oyunda dolaşırken geçen saatlerde içimde hala serinin böyle bitmesinin acısı….

Kabullenme


Belki hiçbiri bu olamayacaktı ama başkaları gerçekten vardı. Lovely complex o kadar da kötü değildi hem? İnsanlardan en iyisini beklememek lazım. Bir anime kadar iyi olsa da mangası veya noveli o kadar iyi olacak anlamına gelmemekte. Japonya’ya ilk uçakla gidip yazarın yüzüne tükürmek dışında çokta bir seçeneğim yok hem. En iyisi WoW’u bir daha indireyim belki Orgrimmar önüne at koşturmak keyfimi getirir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir