Broken Isles Mektupları

wowscrnshot_103016_220819

World Quest yaparken.

65. Gün

Tarihe bakınca geçen zaman kafamı kurcalıyor. Bu kadar çabuk nasıl geçti? Daha az önce Dalaran’ı Broken Isles üzerine ışınlamış ve Earthen Ring adına Maelstrom’a toplantıya gitmiştik. Daha şimdi Ysera’nın ölümüne şahit olmuştuk. 65 koca gün geçti belki de World of Warcraft’ın en iyi genişleme paketi olabilecek paketin oynanabilir hale gelmesinden. Yaklaşık 9 hafta.

Kendim Mist of Pandaria’nın sonunda başladım ve görevleri neredeyse okumadan yapıp hızlıca end game’e atladım Warlords of Draenor’a hazırlanmak için. Açtığım karakter bir blood elf female mage’di (Nephirim). Şu an kasılmayı bekleyen 100 level bir alt olarak bekliyor. WoD’a o zaman içinde bulunduğum Türk guildi ile beraber başlamış tek karakterim olan Nephirim ile hızlıca 100 level olmuş – dc yiyip durduğunuz bir haftada ne kadar hızlıca level kasılabilirse artık – Highmaul raidlerine başlamıştık. Açıkçası çok zevk almıştım raidlerden, guildimiz o kadar iyi değildi nereden baksan 20 kişi sadece guild ile raid yapmak suretiyle her hafta toplanıp raid yapıyorduk. Zar zor 2 hafta kala kalkmasına achivement’ın, Heroic Emperor keserek curve almış ve neredeyse mutluluktan uçuyorduk. Ancak o sıralarda kendime bir çeki düzen getirme çabası ve zor derslerim sebebiyle oyuna ara vermiş (tam da zamanında olmuş sanırım çünkü 2 raid dışında o expansiona başka content gelmedi bildiğim kadarıyla) bulunmaktaydım.

Gelelim üç ay öncesine. Üç ay önce oyuna geri dönmüş ve legion invasion eventi olsun, Broken Isle Invasion senaryosu olsun farklı görevler ve hikaye contentleri ile yüksek bir hype’a yani motivasyona ulaşmış bulunmaktaydım. Açıkçası hikaye hakkında nelerden bahsetmek istediğime tam karar veremedim. Bir yandan her bir detayı tartışmak istiyorum öbür yandan oynamamış olanlar kendileri de görsünler ilk defa oraları diyorum.  Amma tartışmasız belli şeylerden bahsetmek lazım. Mesela Dalaran’ı taşıdıktan sonra Earthen Ring’e yardıma gitmem gibi. Buraya girmeden önce şunu eklemeliyim oyuna geri dönünce mage’in en sevmediğim özelliği olmayan, hareket etmeden skill kullanma problemi, bir sınıf arıyordum ve Enhance Shaman hoşuma gitmişti, bir tane açıp hemen kastım ve gerçekten zevk aldım oynarken.

wowscrnshot_103116_005246

Shaman Class Halldan Maelstroma bakarken.

Thrall’ın Doomhammer’ı kaybetmesi üzerine bir arayışa girip onu bulmaya çalıştım. Legion’la beraber bir gelen şey de her sınıfın kendine ait bir Hall’u olması ve buradan specler yani alt sınıfların kendilerine ait artifact weaponları bulmak için belli questlinelar ve o sınıfın liderleri hakkında belli bir hikaye serisi oynamaktayız. Shaman’larda daha doğrusu Enhancement Shaman’larda bu silah Doomhammer’dı. Maelstrom’un orada bir legion subayı ile savaşırken doomhammer’ı aşağı düşürüyor Thrall ve artık Doomhammer’ın ona itaat etmediğini elementlerin ona sırt çevirdiğini söyleyerek inzivaya çekiliyor. Biz ise Enhance olduğumuzdan gidip Doomhammer’ı bulmak için görevler yapıyoruz. En sonunda Doomhammer’ı alıp kendi mekanımıza dönünce Broken Isles için görev serilerine başlayacağız.

wowscrnshot_103116_005250

Shaman Class Hall

Tek tek her yeri açıklamayacağım. Genel olarak söylemek gerekirse dört tane 110 level altı bölge var ve buralar sizin levelinize göre seviye belirliyor (item leveli etki etmiyor bu seviyeye), bu bölgeler dışında bir de 110 level bölgesi var ki açıkçası oyunun içinde ki gelmiş geçmiş en iyi şehirlerden biri olan Suramar’a sahip.

Suramara yukarıdan bakarken.

Suramara yukarıdan bakarken.

Suramar dediğimiz şehir eskiden, çok eskiden daha Azeroth tek kıta iken Nightelf’lerin İstanbul’uydu. Yani başkent olmayıp gene de ülkenin en gelişmiş şehriydi. Legion istilasında Suramar’ın archmage’leri zor bir karar alıp şehri bir tür büyüsel fanus içine sokuyorlar. Şimdi bunun etkileri çok büyük oluyor Suramar halkı için. Bildiğiniz gibi elfler her zaman büyüsel bir güç çekerek yaşıyorlar. Anatomik olarak böyle bir ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum açıkçası ben. Nightelf’ler Elune’a yani ay tanrıçasına tapıp ay ışığını veya oradan gelen enerjiden oluşturulmuş kuyuları kullanarak işlev görüyorlar. High elfler ise arcane enerjiler üzerine yaşıyorlar. Yanlış bilmiyor isem Blood Elfler de War of the Ancients’tan sonra arcane enerji yerine güneşe yönelen high elflerden oluşmakta. Ancak bu fanus ay ışığını da dışarıdan veya atmosferde bulunan arcane enerjiye de ulaşmayı hatta güneşe bile ulaşmayı engelliyor. Suramar halkı ise bölgede ki fey hatlarının (anladığım kadarıyla deprem hatları gibiler ancak arcane enerji geçiyor içlerinden) toplanıp zamanında güçlendirdiği Nightwell’den enerji çekiyorlar. Bu onları on bin yılda değiştirip Nightborn adı verilen ırka dönüşüyorlar. Günümüzde başlayan legion istilasında şehrin lideri Elassandra -olması lazım ismi- legion ile antlaşma yapıp, Azeroth halklarına tabiri caizse ihanet ediyor. Biz ise nightborn’lardan bundan hoşlanmayıp zamanında isyan etmiş ve bastırılmış olan isyancıları destekliyoruz.

Dalarandaki flight master noktası.

Dalarandaki flight master noktası.

O kadar güzel dungeonlar var ki, çok güzel bir yeni harita ile gerçekten aralıksız olarak oynadığım bir dört gün sonunda bölgeleri bitirmiş bulunmaktaydım. Ardından Heroic ve Mythic dungeon farmlayarak raide hazırlanmakla meşgul oldum ki bence en büyük hatam buydu. Oyunu bir seferde yutma aşkıyla ardından da end game de progress yapma hırslıya zevk almaktan çıkarıp görev haline getirdim oyunu o da beni şu an ki halime getirdi.

Şu an gündüzleri stajda olduğumdan ve akşamları da yorgun olduğumdan günde 2-3 saat ancak oyuna girebilmekteyim. Bu da guildimin bana inanılmaz bir item leveli veya potion, flask vb. şeylerin depolanmasında fark bindirmelerine sebep oldu. Onlara ayak uyduramayınca pug’dan denediğim raid ve dungeon denemeleri ise iki saatlik raidlerin iki güne kadar uzamasına yol açtı. En son bardağı taşıran şey bütün bir hafta son gelen update ile Return to the Karazhan dungeon’ı ile uğraşmama rağmen sadece beş boss kesebilmemiz oldu (sekiz adet boss var). Zaten üç hafta kadar önce DPS olarak grup bulması zor ve sıkıldığımdan healer’a dönmüştüm. Restoration Shaman raidler için vazgeçilmez iken dungeonlarda yalnızca meh . En sonunda bugün biten game time’ı bir süreliğine yenilemeyip oyuna olan isteğimin artması için nadasa bırakmayı karar verdim oyunu. Bu sürede Elder Scrolls Online akarım diyorum.

WoW hakkında yazı yazmaya başlayıp Sylvanas resmi koymamak olmazdı. All hail to the Banshee Queen and the new Warchief!

WoW hakkında yazı yazmaya başlayıp Sylvanas resmi koymamak olmazdı. All hail to the Banshee Queen and the new Warchief!

Garip bir şekilde geçen hafta çıkan Helya yansıması bayağı yüksek bir canı var.  Helya ve onunla alakalı konulara sonradan tekrardan gireceğiz.

Garip bir şekilde geçen hafta çıkan Helya yansıması bayağı yüksek bir canı var. Helya ve onunla alakalı konulara sonradan tekrardan gireceğiz.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Yeni Karazhandan bir görüntü.

Dün açıp oynamaya başladığım bir toon, Undead Rogue.

Dün açıp oynamaya başladığım bir toon, Undead Rogue.

Normalde yeni bir sınıf olan Demon Hunter karakteri açıp tek tek burada da hem video hem de yazı olarak paylaşmak istediğim bir seri yapacaktım ama o başka bir zamana artık. Oyunu yenilediğim zaman Trials of Valor raidi ve lore hakkında daha fazla şey yazmak isterim.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir