Diablo 3 ile İki Hafta

Diablo 3

Yıllar önce bir LEVEL dergisini okurken yazarlardan birisi başından geçen birşeyi anlatıyordu, dediğine göre bir hafta sonu eski cd’lerin arasında Diablo 2 cd’si bulmuş ve tekrardan yüklemiş nostalji adına, farkına varmadan Act 3’e (sanırım tam hatırlamıyorum) kadar gelmiş ve saatler geçmiş.

Yıllardır oyun oynayan birisiyim ama nedense bir süredir istisnai durumlar hariç çok uzun süre aralıksız oyun oynayamadım. Bir oyunu oynamam en fazla 2-3 saat sürüyor onda bile arada aralar veriyorum. Fakat sebebini bilmediğim bir sebepten Diablo 3’te farklı bir şey yaşadım bu hafta sonu. Teybi az geri alacak olursak:

İki üç yıl kadar önce Reaper of Souls (Diablo 3 ek paketi) çıktıktan kısa süre sonra Diablo 3 aldım, oyuna başladıktan sonra inanılmaz derecede kolay geldi. Daha önceden bir miktar Diablo 2 vb. Hack’n Slash oyunları oynamıştım. Öğrendiğime göre RoS gelmesi ile loot sistemi değişmiş oyun başlarda kolaylaşmış. Senaryo bittikten sonra Rift ile kasılan Paragon sırasında Torment zorluk seviyeleri ile oyun zorlaşıyor herkes artık end-game olarak oarasını oynuyormuş. Açıkçası hikayeyi kolayda da olsa sıkıcı olarak oynamak sarmadı ve bıraktım.

Uzun süre Diablo 3 düşünmedim bile Battle.net’te kayıtlı bir oyun olarak kaldı -Starcraft 2 hala öyle bekliyor-. Geçen ay nereden estiyse RoS paketini de alıp tekrardan başladım ama yeni bir sezon geleceğini duyunca gene karakterimi yarı da bıraktım -sezon’lar geçici sıfır serverlar, genelde 3-4 ay kadar sürüyorlar-. İki hafta önce yeni sezon başlangıcıyla bir Demon Hunter karakteri açarak oyuna başladım.

Hikayeyi yavaş yavaş oynuyordum. Bütün gün stajda olduğumdan ancak bir kaç saat oynayabiliyordum tabi. Ancak geçen hafta sonu okuldan bir arkadaşım hemen 70 level’a oluşmama yardımcı oldu ve Rift’lere başladık. Nedense bir build için item kasmak ve arkadaşlar ile tüm gün farm yapmak inanılmaz derece de zevk verdi. Genel olarak grind oyunları sevsem de bir süre sonra kolay sıkılabilen birisiyim, bundan dolayı sabah 9’dan akşam 10’a kadar tek yemek arası hariç aralıksız kalkmadan oynamak ilginçti.

Oyun inanılmaz derece de hoşuma gitti. Gerek karakter kasmak, gerek item farmlamak. Oyunun online özelliği ve diğer oyuncularla beraber oynamak inanılmaz derece de kolay. Arkadaşınız olmasa bile CS:GO, Dota, LoL oyunlarında ki gibi Quick Play tarzı hemen gruplar bulabiliyorsunuz amaçlara özgü. Necromancer sınıfının bu sezon gelip OP olması dışında çok bir problem yoktu bence.

Hikaye ve müzikler, oyunun çizimleri inanılmaz ayrıca. Genellikle insanlar Diablo’yu hikayesi için oynamasa da benim çok hoşuma gitti. Act 1 sonunda ki sinematik olsun, Act 3 sonunda yaşananlar olsun inanılmaz derece de Blizzard kalitesindeydi. Tek hoşuma gitmeyen şey Expansion ekinin hikaye arc’ı kısaydı ve yeterli kalite de değildi bence veya Necromancer sınıfının 15 USD’ye satılması da ayrıca bir problem bence sonuçta iki tane stash + Necromancer sınıfı o kadar değmez. Ha nedir eğer oyun sararsa tüm sınıfları da çok oynamış olursam büyük ihtimalle alacağım o ayrı bir durum.

After this?

Bundan sonra Diablo 3’ü büyük ihtimalle her sezon da az da olsa oynayabilirim, büyük ihtimalle yeni bir karakter açıp hikayeyi de tekrardan oynayacağım. Hardcore olarak oynamak belki farklı bir zevk de katabilir.

Ayrıca bu cuma (yarın akşam) POE yani Path of Exile’a 6 yeni arc ve büyük değişikliklerle beraber yeni League (POE’nin sezonları) geliyor. Staj yerinden bir arkadaşla antlaştık ve yarın akşam ona başlayacağız. Genelde hack’n slash oynamama rağmen zevkli olacağa benziyor.

Not: Resimler Google’dan bulunmuştur bana ait değildir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir